اجرای طرح «ربیع القرآن» در کانون های مساجد استان قم

اجرای طرح «ربیع القرآن» در کانون های مساجد استان قم

مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم از برگزاری طرح «ربیع القرآن» همزمان با ۲۹ شعبان در کانون های مساجد این استان خبر داد.

حجت الاسلام والمسلمین سعید روحانی، مسئول دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان قم در گفتگو با خبرگزاری شبستان در قم گفت: در آستانه ماه مبارک رمضان طرح «ربیع القرآن» از سوی دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری مساجد استان با هدف احیای سنت توجه ویژه به قرآن و قرآن شناسی در ماه مبارک رمضان و ترغیب متولیان مسجدی به فراهم نمودن زمینه اجرای برنامه های قرآنی در طول ماه مبارک رمضان، در مساجد استان به ویژه کانون های مساجد استان و مراکز خانه نور برگزار می شود.

وی ادامه داد: ایجاد پیوند قرآنی بین مسجد، مردم، متولیان مساجد و نهادهای فرهنگی، قرآنی و اجرایی استان، ضرورت توجه به انس هر چه بیشتر عموم مردم با قرآن کریم و ارتقاء معارف قرآنی، ارائه الگوی برنامه قرآنی برای مساجد و ترویج فرهنگ فعالیت های قرآنی از دیگر اهداف این طرح است.

وی همچنین بهره گیری مناسب و کافی از فضای قرآنی ماه مبارک رمضان در مساجد برای احیاء و تقویت برنامه های قرآنی، توجه بیش از پیش به برنامه ریزی و اجرای برنامه ­های قرآنی در کانونهای مساجد، استفاده از ظرفیت های استانی در اجرای برنامه مشترک قرآنی و شناسایی و تکریم فعالان قرآنی جهت ترغیب برای حضور در برنامه های قرآنی مساجد را از اهداف جزئی این طرح برشمرد.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی، افزود: برگزاری برنامه ای مناسب شأن قرآنی در مساجد همزمان با شروع ایام ماه مبارک رمضان، برگزاری محفل قرآنی در استانها به تأسی از دیدار مقام معظم رهبری مدظله العالی در روز اول ماه مبارک رمضان هر سال با قاریان، حافظان و فعالان قرآنی، برگزاری جلسات تلاوت قرآن در مساجد (تحقق فرمایشات مقام معظم رهبری مدظله العالی) و استقبال مردم از برنامه ها و فعالیتهای قرآنی مساجد از دیگر اهداف این طرح است.

وی زمان اجرای این طرح یک روزه را همزمان با بیست و نهم شعبان (شب اول ماه مبارک رمضان) همزمان با اذان مغرب در مساجد شهری و روستایی استان اعلام کرد وافزود: این طرح با مشارکت و همکاری مدیران کانون ها، ائمه جماعت و سایر دستگاه های فرهنگی، قرآنی و اجرایی استان برگزار می شود.

حجت الاسلام والمسلمین روحانی،  یادآور شد: سخنرانی، اجرای تلاوت قرآن، جزء­خوانی قرآن، تواشیح، تکریم نخبگان علمی، چهره های موفق قرآنی، هنرمندان، شاعران و …قرآنی مساجد (محله)، تشویق و معرفی روزه اولی ­ها، مسابقه قرآنی، قرعه­ کشی عمومی و سفره کریمانه از برنامه های این طرح قرآنی است.

منبع: خبرگزاری شبستان

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *