معرفی کتاب با موضوع «تشکل‌های فرهنگی و فعالیت‌های جمعی»(1)

معرفی کتاب با موضوع «تشکل‌های فرهنگی و فعالیت‌های جمعی»(1)
«کار باید تشکیلاتی باشد»

گردآورنده:محمود زارعی  /سخنران:  سید علی خامنه ای  /ناشر:  موسسه شهید احمد کاظمی

این کتاب مجموعه بیانات رهبر معظم انقلاب پیرامون کار تشکیلاتی را در خود جای داده است.کتابی که اگرچه حجم زیادی ندارد اما یکبار دوره کردن آن کمک می کند تا خیلی از آفات کار تشکیلاتی را بشناسیم و با عوامل موفقیت تشکیلات آشنا شویم.
کتاب با این بخش شروع می شود: «هیچ کاری بدون تشکیلات پیش نمی رود». عبارتی که جمله کامل آن پشت کتاب آمده است: «هیچ کاری در دنیا بدون تشکیلات پیش نمی رود، انقلاب اسلامی ایران هم بدون تشکیلات پیش نرفت و پیروز نشد».
«آثار و برکات کار تشکیلاتی»، «شاخص ها و بایدهای تشکیلات موفق انقلابی»، «آفت شناسی کار تشکیلاتی»، «مدیر باید جوهری از رهبری داشته باشد»، «وظایف اعضای تشکیلات»، «نمونه های موفق» و «جبهه فرهنگی انقلاب سازماندهی می خواهد» عناوین فصل های این کتاب 140 صفحه ای است. بغیر از این عناوین اصلی، در فهرست کتاب زیرعنوان هایی هم می بینیم که هم نشان دهنده پرداختن کتاب به اهم مسائل مبتلا به یک تشکیلات است، و هم مراجعه به بخشهای مورد نظر کتاب را در مواقع مورد نیاز آسان می کند. و طبیعتا چنین دسته بندی دقیقی کتاب را به یک کتاب کاربردی تبدیل کرده است.
جامعیت نسبی کتاب که از سخنان قدیمی رهبر انقلاب گرفته تا آخرین فرمایشات ایشان در سال 92 را در بر می گیرد یکی دیگر از امتیازات کتاب است. نکته دیگر اینکه مطالبی که ذیل یک سرفصل یا موضوع قرار گرفته اند الزاماً همه در یک سخنرانی گفته نشده اند. مثلا وقتی به بخش «نظارت بر زیرمجموعه و بازرسی مستمر از آن» می رسیم بخشهایی از چندین سخنرانی رهبری که مرتبط با موضوع است را در کنار هم می بینیم.
«برنامه ریزی فرهنگی در تشکل ها »

مولف: سعید قاسمی / ناشر کتاب:  به نشر(انتشارات آستان قدس رضوی)

تشکلهای فرهنگی، مردمی با توجه به اهمیتی که در ارائه محصولات و فعالیتهای فرهنگی به عموم و خصوصأ جوانان دارند باید برنامه ای دقیق داشته باشند و کتاب “برنامه ریزی فعالیت های فرهنگی در تشکل ها” تا حدود زیادی راهکارهای تنظیم این برنامه ریزی را ارائه کرده است.
فصل اول این کتاب با عنوان “آشنایی با تشکل های فرهنگی” از بخشهایی چون تعریف تشکلهای فرهنگی، کارکردهای یک تشکل فرهنگی، تفاوت تشکل ها و سازمان ها، اصول مدیریت تشکلهای فرهنگی تشکیل شده است.
فصل دوم کتاب به “آشنایی با فعالیتهای فرهنگی” اختصاص دارد و فصل سوم درباره “برنامه ریزی در تشکل های فرهنگی” بحث هایی را ارائه کرده است.
طرح نویسی” آخرین فصل کتاب است و در این بخش ضرورت طرح نویسی، چارچوب یک طرح فرهنگی، عنوان طرح، مقدمه و ضرورت، اهداف طرح، شرح برنامه، مخاطبین برنامه، مستندات و مختصات برنامه، دستاوردهای فرهنگی و برنامه ای و تشکلی و چند موضوع دیگر بررسی شده است.
«مدیریت فعالیت های فرهنگی»

مولف: سید مهدی حسینیناشر : هاجر

کتاب حاضر  به زعم نویسنده  تدوین بخش عملی و کاربردی موضوع مدیریت فرهنگی است. مؤلف معتقد است که فعالیتهای فرهنگی با مباحث نظری مدیریت فرهنگی ارتباط مستقیم دارد. پس سرفصل کتاب را به مباحث عملی و کاربردی برنامه ها و فعالیتهای فرهنگی اختصاص داده است.

این کتاب مشتمل بر سه فصل میباشد:

فصل اول: آشنایی با کارکردهای مدیریت

در این فصل بصورت کاربردی به کارکردهای مدیریت پرداخته شده است.مخاطب با ابعاد کارکردهای مدیریت که در جهت رسیدن به هدف دنبال می شود، آشنا می گردد.چهار رکن مهم برنامه ریزی، سازماندهی، هدایت و نظارت را موشکافی می کند، به گونه ای که ذهن را با طرح بحث های نظری به بحث های کاربردی می کشاند.

فصل دوم:اصول حاکم بر برنامه ریزی و چارچوب طرحهای فرهنگی

در این فصل به بررسی اصول حاکم بر برنامه ها و فعالیت های فرهنگی، اصول برنامه ریزی و اجرای فعالیت های فرهنگی و شیوه ی تدوین طر حهای فرهنگی پرداخته شده است. بیان اصول و قواعدی که در فرآیند فعالیت فرهنگی باید آنها را مراعات کرد و به هیچ وجه امکان نادیده انگاشتن و تخطی از آنها وجود ندارد

فصل سوم:آشنایی با روش اجرای چند فعالیت فرهنگی

در این فصل تعدادی از فعالیت های فرهنگی که در حوزه ی فعالیت مساجد، محله ها، مدارس و دانشگاه ها قابل اجرا هستند و از طیف های خرد، متوسط و کلان به شمار می آیند، مطرح شده است و در خصوص هر فعالیت به بیان تعریف، کارکرد، شیوه ی اجرا، ارزیابی و آسیب ها پرداخته شده است.از ویژگی های این فصل این است که فعالیت فرهنگی دیگری را نیز  می توان با استفاده از الگوها و مدل های طرح شده، طراحی و اجرا نمود.

مجموعه  20جلدی« فعالان فرهنگی»

مولف: مجموعه مولفان / ناشر: موسسه جوانان آستان قدس رضوی

مجموعه 20 جلدی « فعالان فرهنگی» به همت موسسه جوانان آستان قدس رضوی و در قطع پالتویی ویژه تشکل ها و فعالان فرهنگی کشور تهیه شده است.

کتاب های«روان شناسی تبلیغ»، «اثر توسل در زندگی»، «خودسازی و جامعه سازی»، «اثر تقوا در کار فرهنگی»، «فصل آرامش»، «سواد رسانه ای»، «در رکاب نور»، «مهندسی ارتباط با جوانان»، «مهارت تصمیم گیری» و «هنر ارتباط موثر» «کادرسازی برای انقلاب با محوریت اندیشه های امام و رهبری»، «نقش تشکل های فرهنگی در پیشبرد اهداف انقلاب»، «آسیب شناسی جریان های فرهنگی با نگاهی به تاریخ انقلاب»، «اخلاق تشکیلاتی»، «روش های هم افزایی تشکل ها»، «شبکه سازی اجتماعی»، « «اصول کار تیمی» و… بخشی از کتاب های این مجموعه غنی و کمیاب است.

در نگارش و تهیه این کتاب ها 14 نفر از اساتید و فعالان فرهنگی کشور همچون دکتر کوشکی، دکتر سهیلی، حجت‌الاسلام عالم‌زاده نوری، حجت‌الاسلام حسینی‌هرندی، استاد قاسمی و… نظارت داشته اند که منبع مطالعاتی بی نظیری را  برای علاقه مندان به انجام کار های تیمی و تشکیلاتی بوجود آورده است

پایان پیام//

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *