کارکردهای مساجد باید احیا شود/مسجد باید برای جوان جاذبه ایجاد کند

کارکردهای مساجد باید احیا شود/مسجد باید برای جوان جاذبه ایجاد کند

به گزارش خبرگزاری شبستان از قم، مساجد و فعالیت کانون های مساجد یکی از موضوعات مهمی است که می تواند نوع و اهمیت فعالیت آنها در خنثی سازی توطئه های دشمن و گسترش اقدامات برنامه های فرهنگی مناسب باشد.

دوری جوانان از مسجد و فعالیت های فرهنگی مسجد از خواسته های دشمنان است که در این راستا برنامه ریزی های کلان کرده و همواره با توطئه های فرهنگی که به راه انداخته اند می کوشند تا در این مسیر گام بردارند.

کانون های فرهنگی هنری مساجد به عنوان یک پایگاه فرهنگی و انقلابی در سطح کشور همواره در مسیر خنثی سازی توطئه های دشمنان و همچنین در زمینه گسترش برنامه ها و فعالیت های فرهنگی نقش بسزایی داشته اند به گونه ای که در استان قم نیز این پایگاه ها در تمام مناطق شهری و روستایی در کنار مساجد فعال شده و فعالیت های فرهنگی هنری را ادامه می دهند.

این کانون ها علاوه بر جذب جوانان به مساجد در راستای غنی سازی اوقات فراغت جوانان و همچنین آموزش به آنها در تمامی طول سال فعال بوده که این اقدامات علاوه بر توسعه برنامه های فرهنگی در توانمندسازی جوانان و کادرسازی نیز موثر اند.

به منظور آشنا شدن با نظرات بزرگان حوزه علمیه در خصوص موضوع مساجد و کانون های فرهنگی هنری مساجد با حجت الاسلام و المسلمین احمد احمدی قمی عضو هیئت علمی دانشگاه، از اساتید سطوح عالی حوزه و دبیرمجمع عالی تفسیر قرآن حوزه علمیه در محل خبرگزاری شبستان در قم گفتگویی انجام داده ایم که در ادامه می آید.

*در ابتدا از حضور شما و همچنین اهتمامی که به موضوع کانون های فرهنگی هنری مساجد داشته اید قدردانی کرده،نظرتان را در خصوص کارکرد مساجد در تراز اسلامی بفرمایید.

-بنده هم از شما ممنونم و باید این نکته را بگویم که وقتی به تاریخ نگاه می کنیم، متوجه می شویم که مسجد اساسی ترین پایگاه انسانیت است، قرآن نیز تعبیر بسیار زیبایی دارد و می فرمایید اولین خانه برای انسان مسجد است.در روایت نیز به این موضوع تاکید شده و تعابیر بسیاری برای مساجد و جایگاه آن عنوان شده و زمانی نیز که به تاریخ نگاه می کنیم می بینم که اساس تمامی حرکات در صدر اسلام از مسجد بوده است.مسجد فقط محل عبادت نبوده، بلکه محل آموزش و قوای نظامی و…. بود و حتی زمانی که در تاریخ نگاه می کنیم تا ضرب سکه نیز در مسجد بوده و حتی زندان هم در مسجد بوده است. اینها در طول تاریخ این کارکردهای مسجد از مسجد گرفته شده تا اینجا که نگاه می کنیم الان فقط کارکرد مسجد تنها بحث اقامه نماز شده است، آن هم نه برای همه نمازها فقط برای نماز جماعت که زمان نماز جماعت درب مسجد باز شده و نماز خوانده می شود و بعد هم درب مسجد را می بندند.

یکی از مسائل و مشکلات مهم ما این است که مسجد حداقل کارکردی که باید داشته باشد این است که علاوه بر اینکه محل عبادت است باید محل تربیت انسان نیز باشد. محل آموزش حداقل علوم دین مسجد باشد، مسجد باید محل آشنایی مردم باشد و به دنبال حل مشکلات هم باشند و اینها حداقل کارکردهایی است که مسجد باید این روزها داشته باشد که متاسفانه این کارکردها امروزه کمتر شده و مساجد جاذبه های خود را از دست داده اند.

حتی در ساختمان مسجد هم این جاذبه ها از بین رفته است، شما اگر به مساجد قدیمی ما نگاه کنید می بینید که مردم هر زمان فارغ که می شوند بهترین محل برای تجمع خود را مسجد می بینند اما مساجد امروزی ما از نظر معماری به گونه ای است که این امکان را نیز ندارد.

الان مسجد فقط صرفا محل نماز جماعت است و حتی نمازهای فرادا هم کسی در مسجد نمی خواند، این مسائل را باید مد نظر داشته و کارکردهای مسجد روز به روز احیا شود.

*یکی از اقدامات صورت گرفته ایجاد کانون های فرهنگی هنری مساجد در کنار مسجد است، این کانون ها به چه میزان می توانند اثر گذار باشند.

-کانون موثر است به شرطی که برنامه ها و جاذبه های مهم داشته باشند، یعنی به گونه ای باشد که جوانان احساس کنند در این کانون های فرهنگی هنری آن چیزی که می خواهند می توانند پیدا کنند.

باید جوانان به کانون ها جذب شود و زمینه را برای تربیت جوانان فراهم کرد، باید کانون ها جذابیت داشته باشند، جوانان اوقات فراغت دارند و اگر ما برای آنها این اوقات فراغت را پر نکنیم دیگران برای آنها پر می کنند.

*مقام معظم رهبری تاکید داشتند که در خصوص کانون های فرهنگی هنری مساجد برنامه ریزی کنید که دبیرخانه کانون های فرهنگی هنری در این زمینه تلاش می کنند، اما در این میان ادارات نیز وظایفی دارند، به نظر شما ادارات چه وظیفه ای می توانند در این عرصه ایفا کنند.

-ادارات باید به پایگاه معنوی مساجد توجه داشته و نسبت به آن برنامه ریزی کنند، یعنی به گونه ای که جوانان را جذب مسجد و اقدامات فرهنگی آن کنند.

یکی از کارکردهایی که روایات نیز به آن پرداخته این است که مردم مشکلات خود را در مساجد برطرف کنند ولی امروزه این کارکرد در مساجد امروزی دیده نمی شود.

مساجد باید یک وضعیتی داشته باشد که مردم به آن رجوع کرده و به گونه ای باشد که بتوانند مشکلات مردم را برطرف کنند و مدیران ما باید در مساجد حاضر شده و به رفع مشکلات بپردازند.

پیامبر(ص) بعد از نماز رو به جمعیت برگشته و حال و احوال مردم را جویا می شد و مشکل مردم را برطرف می کرد و این کارکرد باید امروزه نیز در مسجد ایجاد شود.

پایان پیام//

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *